foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji

im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa o wynikach konkursu literackiego nawiązującego do postaci Stanisława Fenrycha. Blisko 100 lat temu  Pani Teresa Fenrych uruchomiła pierwszą bibliotekę w Pudliszkach w której zainstalowano pierwszy odbiornik radiowy w związku z tym czytała polską literaturę mieszkańcom. Naśladując naszych bohaterów niepodległości ogłosiliśmy konkurs w którym trzeba było podać 5 tytułów i autorów czytanych fragmentów literatury przez mieszkańców gminy Krobia. Na prawidłowe odpowiedzi czekaliśmy do końca listopada. Pośród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy 2 nagrody.

Wśród zwycięzców znalazły się Pani Aldona i Pani Aleksandra. Gratulujemy Paniom znajomości literatury polskiej.

Podajemy Państwu tytuły i autorów czytanych fragmentów:

1. Stanisław Lem „Bajki robotów”

2. Czesław Miłosz „Dolina Issy”

3. Roman Bratny „Kolumbowie”

4. Edward Redliński „Konopielka”

5. Joanna Chmielewska „Lesio”

6. Maria Dąbrowska „Noce i dnie”

7. Stefan Żeromski „Przedwiośnie”

8. Melchior Wańkowicz „Szkice spod Monte Cassino”

Czytaj więcej...

Blisko 100 lat temu Teresa Fenrych z funduszu majątku uruchomiła w Pudliszkach bibliotekę wiejską, gdzie zainstalowano pierwszy odbiornik radiowy
w tej wsi. W każdy czwartek sama głośno czytała wszystkim dzieła literatury polskiej.
My także zachęcamy Państwa do sięgnięcia po literaturę polską zapraszając do udziału w konkursie.

Co należy zrobić:
- Posłuchać krótkich fragmentów literatury polskiej czytanej przez mieszkańców gminy Krobia.
- Odgadnąć 5 tytułów i autorów książek wysłuchanych fragmentów literatury polskiej
- Odpowiedź wysłać do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do końca listopada 2018 r. wpisując w tytule KONKURS


Życzymy Państwu powodzenia i czekamy na odpowiedzi!

A oto konkursowe fragmenty literatury:

Fragment 1 - czyt. Czcisława Kaniewska

Fragment 2 - czyt. Stefania Sprutta

Fragment 3 - czyt. Ewa Pawlaczek

Fragment 4 - czyt. Alojzy Pawlaczek

Fragment 5 - czyt. Jolanta Skowron

Fragment 6 - czyt. Maria Ratajczyk

Fragment 7 - czyt. Apolonia Dykcik

Fragment 8 - czyt. Adelajda Kabała

Czytaj więcej...

W środowe listopadowe popołudnie na deskach Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi odbyła się promocja słuchowiska „Na herbatce u Fenrycha”.

Scena zamieniła się w studio nagrań, gdzie osoby czytały tekst. Była też osoba realizator nagrań, która to wszystko nagrywała. Aktorzy dysponowali strojami a także rekwizytami, którymi wytwarzali dźwięki. Prezentowane słuchowisko dotyczyło targów poznańskich i Powszechnej Wystawy Krajowej, zwanej w skrócie PEWUKĄ. To słowo kilkakrotnie padało w trakcie słuchowiska. PEWUKA miała miejsce w 1929 r. w Poznaniu, właśnie na targach poznańskich. Zorganizowana została z okazji 10-lecia niepodległości, w celu prezentowania dorobku gospodarczego niepodległego Państwa. W wystawie tej uczestniczył również zakład z Pudliszek. Na PEWUCE rozmawiano o interesach, a po pracy w kawiarniach poznańskich toczyło się życie towarzyskie. W spektaklu wystąpili: Jagna Knapp, Alojzy Pawlaczek, Marek Hałas, Agnieszka Wujek, Filip Konieczny i Krzysztof Polowczyk. Scenariusz napisała Joanna Ciechanowska- Barnuś, reżyserowała Ula Kijak. Konsultacją merytoryczną  zajmował się Andrzej Miałkowski. Warto zaznaczyć, że Joanna Ciechanowska Barnuś pisząc scenariusz słuchowiska o Stanisławie Fenrychu postanowiła wziąć udział w konkursie ogłoszonym przez  Gazetę Wyborczą „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości” i zdobyła I miejsce. W dniu premiery słuchowiska także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pudliszkach przedstawili scenkę o życiu rodziny Fenrychów.

Na holu Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi można było obejrzeć wystawę poświęconą Stanisławowi Fenrychowi i jego rodzinie a także skosztować zupy pomidorowej i produktów, które wypromował Stanisław Fenrych a przygotowane były na warsztatach kulinarnych zorganizowanych dla młodzieży.

FOTORELACJA

Czytaj więcej...

BIP

Godziny otwarcia GCKiR

Sekretariat czynny:

poniedziałek - piątek

9:00 - 15:00

VIII Festiwal Tradycji i Folkloru

SPONSOR:

PATRONAT MEDIALNY: