foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji

im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

Tytułem wprowadzenia:

Odcinek 2 – 1923 rok

Pięć lat po wojnie w  Europie było nadal  niespokojnie. W naszym kraju po odzyskaniu niepodległości sytuacja była również bardzo trudna. Ścierały się grupy polityków,  reprezentujące skrajnie różne pomysły na nową Polskę. Walczyła prawica z lewicą, walczyli narodowcy  i reprezentanci mniejszości narodowych mieszkających na terenach państwa polskiego (Żydzi, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Niemcy i Czesi) 

W Polsce  szalała hiperinflacja, wybuchały strajki. W 1924 przeprowadzono reformę pieniądza i ustabilizowano gospodarkę, ale zanim to nastąpiło, ludzie tracili majątki.

Mimo tych przeciwności w kraju toczyło się życie gospodarcze i społeczne. Im dalej od wielkich miast, tym bardziej było widać, że Polacy to pracowity naród, który łatwo się nie poddaje.

W Pudliszkach prace szły pełną parą, bo wkrótce miało nastąpić otwarcie nowego budynku fabryki. Zwiększy się zatrudnienie, zwiększy zbyt. Jest nadzieja

W czerwcu 1923 nastąpiło poświęcenie nowej fabryki zbudowanej przez Stanisława Fenrycha. Podobno była to skromna uroczystość w parku, na którą zaproszono mieszkańców Pudliszek, księży i najbliższych sąsiadów  z Rokosowa, Niepartu i Chwałkowa.

Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że pojęcie „skromnej uroczystości” jest mało precyzyjne. Szczególnie, kiedy się patrzy na pamiątkowe zdjęcie i wyobrazi sobie, jakie to musiało być dla okolicznych ludzi wielkie wydarzenie. Ile emocji musiało budzić? A także - w ilu okolicznych domach snuto marzenia, by zaaranżować małżeństwo panny na wydaniu z tak dobrze zapowiadającym się przedsiębiorcą, jakim był  Stanisław Fenrych.

O małżeństwie Stanisława Fenrycha i Teresy Boszulak wiemy na pewno, że zostało zawarte w grudniu 1923.

Wszystko inne w tym odcinku, to tylko wyobrażenia. 

Wśród bohaterów tego odcinka występują postaci, które w tamtych czasach żyły naprawdę. Są to Stanisław Fenrych, jego matka - Helena Fenrychowa, Teresa Boszulak (księgowa) oraz Jan Wesołowski (główny ogrodnik Majątku Pudliszki).

Pozostali – czyli Józef Maciejuszko (sąsiad, właściciel majątku Żabienniki, dawny kolega Stanisława Fenrycha z ławy szkolnej), Aniela Maciejuszko (żona Józefa), Teodora Piorunowiczowa (matka Anieli i Ludwiki), Ludwika Piorunowiczówna (siostra Anieli) zostali wymyśleni przez autorkę.

ODCINEK DRUGI

W nagraniu udział wzięli:

Stanisław Fenrych – Marek Hałas

Helena Fenrych (matka Stanisława) – Elwira Mendyka

Józef Maciejuszko (dawny kolega Stanisława) – Krzysztof Polowczyk

Aniela Maciejuszko (żona Stanisława) – Maria Świst

Teodora Piorunowiczowa (matka Anieli) – Domicela Skrzypalik

Ludwika Piorunowiczówna (siostra Anieli) – Beata Kabała

Jan Wesołowski (główny ogrodnik) – Krzysztof Perdon

 

Muzyka: Ryszard Kaczmarek

 

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra"

 

 

BIP

Na herbatce u Fenrychów

Godziny otwarcia GCKiR

Sekretariat czynny:

poniedziałek - piątek

9:00 - 15:00