foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji

im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

W środowe listopadowe popołudnie na deskach Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi odbyła się promocja słuchowiska „Na herbatce u Fenrycha”.

Scena zamieniła się w studio nagrań, gdzie osoby czytały tekst. Była też osoba realizator nagrań, która to wszystko nagrywała. Aktorzy dysponowali strojami a także rekwizytami, którymi wytwarzali dźwięki. Prezentowane słuchowisko dotyczyło targów poznańskich i Powszechnej Wystawy Krajowej, zwanej w skrócie PEWUKĄ. To słowo kilkakrotnie padało w trakcie słuchowiska. PEWUKA miała miejsce w 1929 r. w Poznaniu, właśnie na targach poznańskich. Zorganizowana została z okazji 10-lecia niepodległości, w celu prezentowania dorobku gospodarczego niepodległego Państwa. W wystawie tej uczestniczył również zakład z Pudliszek. Na PEWUCE rozmawiano o interesach, a po pracy w kawiarniach poznańskich toczyło się życie towarzyskie. W spektaklu wystąpili: Jagna Knapp, Alojzy Pawlaczek, Marek Hałas, Agnieszka Wujek, Filip Konieczny i Krzysztof Polowczyk. Scenariusz napisała Joanna Ciechanowska- Barnuś, reżyserowała Ula Kijak. Konsultacją merytoryczną  zajmował się Andrzej Miałkowski. Warto zaznaczyć, że Joanna Ciechanowska Barnuś pisząc scenariusz słuchowiska o Stanisławie Fenrychu postanowiła wziąć udział w konkursie ogłoszonym przez  Gazetę Wyborczą „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości” i zdobyła I miejsce. W dniu premiery słuchowiska także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pudliszkach przedstawili scenkę o życiu rodziny Fenrychów.

Na holu Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi można było obejrzeć wystawę poświęconą Stanisławowi Fenrychowi i jego rodzinie a także skosztować zupy pomidorowej i produktów, które wypromował Stanisław Fenrych a przygotowane były na warsztatach kulinarnych zorganizowanych dla młodzieży.

FOTORELACJA

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra"

 

BIP

Na herbatce u Fenrychów

Godziny otwarcia GCKiR

Sekretariat czynny:

poniedziałek - piątek

9:00 - 15:00