foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji

im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi



Nasze zespoły

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalną naszej gminy. Znajdziecie u nas orkiestrę, chóry, grupy teatralne, dudziarzy i inne zespoły mogące doskonale ubarwić każdą imprezę.

Czytaj więcej

Sport i rekreacja

Myślisz o pracy nad swoją kondycją? Masz ochotę spróbować swoich sił we wspinaczce? A może chcesz pograć w piłkę? Wszystko to i wiele więcej umożliwi Ci nasza oferta sportowo-rekreacyjna.

czytaj więcej

Edukacja

Zapraszamy grupy na zajęcia edukacyjne związane z filmem, muzyką i innymi dziedzinami kultury.

czytaj więcej

Folklor

Biskupizna to jeden z najbardziej unikalnych mikroregionów w Polsce. By umożliwić poznanie jej tradycji, historii i muzyki przygotowaliśmy ofertę, w której każdy może znaleźć coś dla siebie.

Czytaj więcej

13 i 14 grudnia wszyscy trzecioklasiści z gminy Krobia odwiedzili Operę Poznańską. W ten przedświąteczny czas obejrzeli najbardziej znane i popularne wśród dzieci przedstawienie Teatru Wielkiego w Poznaniu - "Dziadka do orzechów". Baśń o brzydkim, koślawym ludziku, który w nocy stawał się kimś innym, do pięknej muzyki Piotra Czajkowskiego, urzekła kolejne pokolenie młodych widzów. Dla większość uczniów i uczennic było to pierwsze spotkanie z operą. Dzieci zachwycił rozmach teatru, piękny wystrój, loże a nawet lornetki pozwalające bliżej przyjrzeć się aktorom na scenie.
Dzieci i nauczyciele podkreślali, że wyjazd był niezwykłym przeżyciem. Warto podkreślić, że dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gminy Krobia, młodzi widzowie nie musieli płacić ani za bilety wstępu, ani za transport. 

FOTOGALERIA

Projekt „Mała Akademia Muzyki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  

Czym się różni scenografia od dekoracji, a dekoracja od rekwizytów - o tym mowa była podczas ostatniej w 2016 r. lekcji operowej. To spotkanie było niezwykle angażujące dzieci, które na własnej osobie mogły poczuć magię teatru, biorąc udział w pokazach charakteryzacji. Chętnych do aktywnego udziału w zajęciach nie brakowało. A i ucharakteryzowani bohaterowie chętnie prezentowali swoje zmienione oblicze i ochoczo pozowali do zdjęć. Nowe postacie, w które się wcielili, stały się inspiracją do zagrania krótkich scenek według autorskiej reżyserii i układów choreograficznych. 

FOTOGALERIA

 Projekt „Mała Akademia Muzyki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  

Co to wogóle jest opera? Teatr? Muzyka? Śpiew? Show? O tym mowa była na lekcji przybliżającej trzecioklasistom operowe ABC. Podczas tych zajęć dzieci zajęły się instrumentem dostępnym każdemu, czyli .... głosem.

Spotkanie ze śpiewakami z Teatru Wielkiego w Poznaniu było okazją do podjęcia próby rozróżniania głosów operowych. Uczniowie i uczennice starali się rozpoznać, czy artysta śpiewa tenorem, basem, barytonem a może kontrtenorem, czyli falsetem. Lekcja przybliżała też znane postaci opery, w tym jednego z najwybitniejszych twórców tego gatunku muzycznego - W.A. Mozarta.

Lekcja stanowiła też okazję do zaprezentowania kolejnych strojów teatralnych - tym razem damskich.

FOTOGALERIA

Projekt „Mała Akademia Muzyki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  

 

Po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy zajęcia Małej Akademii Muzyki. Przed nami semestr „operowy”.

W październiku poznawaliśmy tajniki baletu. Uczniowie i uczennice klas trzecich szkół podstawowych z gminy Krobia mieli okazję do udziału w spotkaniu z tańcem klasycznym, prowadzonym przez artystki (baletnice) Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Panie opowiadały o tym, jak wygląda dzień pracy tancerza, zaprezentowały obuwie do tańca klasycznego, omówiły stroje sceniczne oraz przedstawiły podstawowe elementy baletowego układu choreograficznego. Można było dowiedzieć się m.in. tego, jaka jest różnica pomiędzy baletkami a pointami albo suknią klasyczną i romantyczną,  dlaczego tancerka musi być lekka a tancerz tańczy w trykotach przylegających do ciała i wielu innych ciekawostek związanych z pracą tancerza Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Odważni mogli spróbować swoich sił na scenie, wkładając kostium baletowy oraz wykonując poszczególne elementy układu choreograficznego tańca klasycznego. 

FOTOGALERIA

Projekt „Mała Akademia Muzyki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  

Semestr wiosenny Małej Akademii Muzyki zakończyliśmy koncertem w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi. Celem spotkania było nie tylko zetknięcie dzieci z muzyką, ale też przygotowanie uczniów i uczennic do odbioru muzyki. Koncert poprzedzony został pogadanką na temat kultury bycia w salach koncertowych, właściwego zachowania się podczas koncertów, ubioru itp.

Czerwcowy koncert w centrum kultury był spotkaniem niezwykłym, bo koncert dotyczył muzyki afrykańskiej.  Naszym gościem była Ewa Wodzyńska, muzyk z Poznania, od lat zafascynowana bębnami z Afryki Zachodniej. Koncert był przeplatany opowieścią i prezentacjami afrykańskich  instrumentów perkusyjnych. Można było zanurzyć się w dźwięki kalimby (instrumentu z dyni), szekere (instrumentu z tykwy), grzechotek z trawy, klawesów czy giro… wydającego dźwięki zbliżone do kumkania żaby.

Afrykański koncert był dla dzieci wydarzeniem niezwykłym również dlatego, że prowadząca pozwoliła na odwrócenie ról, czyli utworzenie orkiestry, w skład której weszli uczestnicy i uczestniczki naszego projektu. Dzieci zasiadły więc na scenie, chwyciły bębny i po kilku próbach zagrały koncert! Bardzo nas to ucieszyło, kto wie, może ktoś z nich połknie bakcyla i zechce zostać muzykiem?

FOTOGALERIA

Projekt „Mała Akademia Muzyki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  

BIP

Na herbatce u Fenrychów

Godziny otwarcia GCKiR

Sekretariat czynny:

poniedziałek - piątek

9:00 - 15:00