W ramach muzycznych spotkań zaczęliśmy od uwrażliwiania się na muzykę, słuchania dźwięków i komponowania.
W holu Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji stanęła rzeźba dźwiękowa „Ukryty instrument”. W drewnianej konstrukcji ukryte były aż 274 dźwięki fortepianu i 3 współczesne kompozycje muzyczne. Podczas warsztatów dzieci rozpoznawały ukryte w fortepianie dźwięki oraz tworzyły własne kompozycje bawiąc się w dyrygenta i członków zespołu jednocześnie.
Kontynuacją warsztatów było spotkanie z nauczycielami, podczas którego mowa była o tym, iż ukryty instrument ma swoją reprezentację internetową (http://www.ukrytyinstrument.biennaledladziecka.pl/ ), umożliwiającą kontynuację zabawy na terenie domu i w szkole, poprzez tworzenie autorskich partytur opartych na dźwiękach z „Ukrytego instrumentu”. Partytury te można zapisać na stronie internetowej, a następnie utwór samodzielnie wykonać. Projekt ten ma pomóc nauczycielom, przede wszystkim muzyki, do omówienia niektórych zagadnień muzyki współczesnej (m.in. tworzenia dźwięków i podstawowych zagadnień kompozycji).
Sporym zainteresowaniem najmłodszych cieszyła się też fonomapa, czyli multimedialna instalacja w formie stołu multimedialnego, który zawiera dźwięki miasta. Na tych warsztatach oprócz słuchania miasta, dzieci zajmowały się nagrywaniem dźwięków, które można usłyszeć w Krobi a następnie tworzyły autorską mapę dźwiękową stolicy naszej gminy.
Również te narzędzia internetowe, (znajdujące się pod adresem http://www.fonomapa.com/#/ ), prezentowane były nauczycielom w celu zachęcenia ich do realizacji autorskich zajęć poświęconych słuchaniu i rejestrowaniu dźwięków otaczającego nas świata.
Warsztaty dla nas przygotowali specjaliści – muzycy i animatorzy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.