foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji

im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

W dniach 26-27 października 2019 r. odbył się II Festiwal Tradycji i Zabawy. Tegoroczna edycja miała miejsce w Szkole Podstawowej im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi. Podstawowym założeniem imprezy była wymiana doświadczeń pomiędzy dziećmi i młodzieżą zaangażowaną w działalność w ruchu folklorystycznym przede wszystkim poprzez występowanie w zespołach folklorystycznych.

Tegorocznymi uczestnikami były zespoły gospodarzy, a więc Zespół „Młodzi Biskupianie” ze Szkoły Podstawowej w Starej Krobi, Dziecięcy Zespół Biskupiański przy Szkole podstawowej w Krobi oraz Kapela Dudziarska „Biskupianie” przy GCKiR w Krobi, a ponadto zaproszone zespoły: „Swojacy” z Raszkowa i Zespół Regionalny „Spod Kikuli” z Milówki.

W sumie wydarzeniu wzięło udział około 120 młodych artystów ludowych, dla których przygotowano bogaty program. W sobotę 26 października, która była dniem poprzedzającym główną część festiwalu, zorganizowano warsztaty kulinarne, podczas których chętni na podstawie tradycyjnych przepisów Biskupiańskiego Szlaku Kulinarnego przygotowywali kruche ciastka oraz leguminę pod okiem prowadzącej Marii Polowczyk. Wieczorem tego samego dnia odbyły się warsztaty muzyczno-rękodzielnicze prowadzone przez Pracownię Artystyczną Magdaleny Wojciechowskiej.

Niedziela rozpoczęła się rozgrzewką prowadzoną przez Magdalenę Czarnecką-Wojtkowiak by następnie przejść do warsztatów tanecznych prowadzonych przez same dzieci z zespołów folklorystycznych, które uczyły swoich rówieśników tańców z reprezentowanych przez siebie regionów. Każdy blok oddzielony był krótkimi zajęciami fitness inspirowanych muzyką i tańcami tradycyjnymi, które prowadzone były przez instruktora z grupy Slavica Dance.

Po części warsztatowej miała miejsce oficjalna część koncertowa, w czasie której każda grupa prezentowała przygotowany przez siebie program. Nie zabrakło także okazji by licznie zgromadzona publiczność sama popróbowała swoich sił, a przynajmniej obejrzała jak wygląda fitness w oparciu o program Slavica Dance. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki z rąk burmistrza Krobi Łukasza Kubiaka.

Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Festiwal Tradycji i Zabawy” dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”. Organizatorem była Gmina Krobia.

BIP

Na herbatce u Fenrychów

Godziny otwarcia GCKiR

Sekretariat czynny:

poniedziałek - piątek

9:00 - 15:00