foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji

im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

VIII Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie przeszedł już do historii. Tegoroczna edycja poszczycić się może rekordową frekwencją, której zresztą sprzyjała wręcz wymarzona pogoda. Jak co roku imprezę rozpoczęła msza św.  w zabytkowym kościele św. Michała Archanioła. Nabożeństwo wzbogacone zostało o oprawę muzyczną w wykonaniu przybyłych na Festiwal zespołów, które następnie przemaszerowały w barwnym korowodzie przez wioskę na plac festiwalowy.

Otwarcia imprezy dokonał burmistrz Sebastian Czwojda, który wraz z rodziną zaprezentował się w stroju biskupiańskim. Pierwszym punktem programu był występ dziecięcych i młodzieżowych zespołów biskupiańskich, które wraz z Grupą Teatralną „Na Fali” zaprezentowały widowisko „Odpust na Biskupiźnie”. Widowisko było efektem kilku miesięcy pracy i prób pod okiem Beaty Kabały oraz reżysera Piotra Kulki – etnochoreografa z Poznania. Przedłużeniem przedstawienia był koncert Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic pt. „Najstarsze Pieśni Biskupizny” przygotowany w ramach projektu pod tym samym tytułem dofinansowanego w ramach Programu Grantów Społecznych Powiatu Gostyńskiego realizowanego przez Stowarzyszenie „Dziecko”. Ciekawostkę stanowiły zrekonstruowane na podstawie opisów i ilustracji stroje biskupiańskie sprzed ponad 400 lat, które Zespół zaprezentował podczas koncertu...

Tegoroczny Festiwal połączony został z II Festiwalem Tożsamości i Kultury Wsi Odnowionej. Z tej okazji na scenie swój artystyczny dorobek prezentowały zespoły z gmin należących do sieci PSORW. Znalazły się wśród nich: Zespół Górali Czadeckich „Pojana”, Zespół Folklorystyczny „Lira”, Zespół Pieśni i Tańca „Drzewiczanie” oraz Zespół „Semplicze”. Nie zabrakło również gości zagranicznych – z Litwy przyjechała do Domachowa grupa „Marga Muzika”, zaś białoruskie tradycje dudziarskie zaprezentowała kapela Rej. Występy sceniczne zakończyła DJ Daga, która wraz z kapelami biskupiańskimi poprowadziła wieczorną potańcówkę na dechach.

Oczywiście nie zabrakło też atrakcji poza sceną. Tradycyjnie już Festiwal stanowił gratkę dla smakoszy. Degustować można było dania z Biskupiańskiego Szlaku Kulinarnego przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Domachowa, Starej Krobi i Potarzycy oraz panie z grupy Biegaj z Krobią „Women”. Kolejny rok z rzędu nie zabrakło również przysmaków z Węgier, które zagościły na Festiwalu wraz z delegacją z partnerskiego miasta Révfülöp. Wizyta węgierskich gości stała się doskonałą okazją do uroczystego wręczenia przyznanego przez Radę Miejską w Krobi honorowego obywatelstwa Krobi dwóm członkom węgierskiej delegacji. Byli nimi burmistrz Révfülöp Géza Kondor oraz György Fehér.

Festiwalowi towarzyszyły także kiermasz rękodzieła, liczne wystawy, pokazy motocykli i zabytkowych samochodów, przejazdy bryczkami, strefa warsztatów i zajęć dla najmłodszych oraz atrakcje dla dzieci w postaci dmuchanych zamków itp.

Organizatorem Festiwalu była Gmina Krobia. Sponsorami imprezy byli: Gaz-System S.A., PPUH Zakład Mięsny Marian Kaczmarek, Piekarnia-Ciastkarnia Grzegorz Jesiak, Powiat Gostyński, Gmina Gostyń oraz Gmina Piaski. Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz stanowił część projektu „Biskupiańska Szkoła Tradycji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP3 Poznań, Radio Poznań oraz „Życie Gostynia”.

Fotogaleria na Biskupizna.pl

BIP

Na herbatce u Fenrychów

Nie tylko Szwecja czyta

Godziny otwarcia GCKiR

Sekretariat czynny:

poniedziałek - piątek

9:00 - 15:00

VIII Festiwal Tradycji i Folkloru

SPONSOR:

PATRONAT MEDIALNY: