foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji

im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

W dniach 23 do 25 listopada odbył się Biskupiański Przegląd Folklorystyczny z okazji 110. rocznicy urodzin Jana z Domachowa Bzdęgi. Impreza zorganizowana wspólnie przez Szkołę Podstawową w Starej Krobi oraz Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi adresowana do młodych artystów ludowych – śpiewaków, tancerzy i instrumentalistów.

Przegląd trwał trzy dni, a udział w nim wzięło blisko 50 wykonawców. Jako pierwsi, w czwartek, prezentowali się śpiewacy. Na scenie GCKiR każdy z nich zaśpiewał dwa utwory – jeden biskupiański, a drugi dowolny z innego regionu Polski. Młodzi artyści oceniani byli przez trzyosobowe jury w składzie: Anna Zalewska-Powalisz, Anna Chuda i Michał Umławski. Spośród osiemnastu uczestników jurorzy postanowili przyznać siedem równorzędnych nagród: Mikołajowi Andrzejczakowi, Zofii Niewmierzyckiej, Antoninie Olejnik, Michalinie Kordus, Wiktorii Nowackiej, Wiktorii Kasprzak oraz Marii Świst. Ponadto wyróżnienia otrzymały Wiktoria Sikora i Paulina Andrzejewska.

Piątek należał do tancerzy. Pięć par biorących udział w przeglądzie miało za zadanie zaprezentowanie trzech tańców – biskupiańskiego wiwata, drugiego dowolnego biskupiańskiego tańca trójmiarowego oraz tańca z innego regionu kraju. Tańczącą młodzież i dzieci oceniali: Anna Chuda, Franciszek Jesiak i Michał Umławski. Nagrody otrzymały pary: Rozalia Jankowska i Bartek Łuczak, Michalina Kordus i Tymoteusz Duda oraz Anna Bartkowiak i Adam Błaszyk.

Przegląd zakończyły sobotnie zmagania młodych skrzypków i dudziarzy. Przed publicznością w Biskupiańskim Gościńcu zaprezentowało się 11 muzyków z kapel w Krobi, Szymanowie i Lesznie. Nagrody przyznano: Weronice Marcinkowskiej, Michałowi Wojciechowskiemu, Adamowi Błaszykowi, Teofilowi Hałasowi, Idze Kośmider oraz Bartoszowi Sobeckiemu.

Przegląd zorganizowany został z okazji 110. rocznicy urodzin Jana z Domachowa Bzdęgi, bez wątpienia najbardziej zasłużonej dla Biskupizny postaci. Dla uczczenia jego pamięci delegacja uczestników imprezy odwiedziła jego grób, na którym złożyła kwiaty i zapaliła znicz.

Warto podkreślić, że poza nagrodzonymi każdy z uczestników otrzymał upominek w postaci parasola, czyli jednej z najbardziej niezbędnych rzeczy dla każdego posiadacza stroju ludowego.

Biskupiański Przegląd Folklorystyczny stanowił część projektu „Piewcy Biskupizny” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

FOTOGALERIA NA BISKUPIZNA.PL

BIP

Na herbatce u Fenrychów

Godziny otwarcia GCKiR

Sekretariat czynny:

poniedziałek - piątek

9:00 - 15:00