foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji

im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

Już dziś serdecznie zapraszamy do Domachowa na VII Festiwal Tradycji i Folkloru, który odbędzie się 10 września. W programie: dużo najlepszej muzyki tradycyjnej z Polski i z zagranicy, do skosztowania niezrównane biskupiańskie przysmaki oraz wiele innych atrakcji. Na scenie między innymi: Biskupianie w zupełnie nowym scenariuszem z okazji obchodów 45-lecia Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic oraz goście specjalni: Kapela Słowackich Gajdoszy z tradycyjną muzyką ze słowackich gór. Poza tym premiera najnowszej płyty z biskupiańską muzyką oraz mnóstwo innych atrakcji!



Tegoroczny Festiwal jest z podwójnym jubileuszem: 45-lecia działalności Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic oraz 110. rocznicy urodzin Jana z Domachowa Bzdęgi. Oboje jubilatów ma ogromne zasługi w podtrzymywaniu i popularyzowaniu tradycji kulturowych Biskupizny, które to w 2016 roku wpisane zostały 
na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic – choć zespół w tym roku świętuje 45-lecie działalności to tradycjami nawiązuje do Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego założonego 1932 roku z inicjatywy Jana z Domachowa Bzdęgi, Franciszka Łagódki i Antoniego Maleszki. Działalność tamtego zespołu przerwał wybuch II Wojny Światowej. W marcu 1972 za namową Bzdęgi inicjatywę reaktywacji grupy podjęła Zofia Nowak wraz z córką Joanną Prętkowską, pełniącą wówczas funkcję przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Domachowie. Właśnie w ramach KGW Biskupianie zaczęli dawać pierwsze występy, a Joanna Prętkowska objęła stanowisko kierownika zespołu.
Przez 45 lat swojego istnienia zespół uczestniczył oraz zdobywał laury w wielu festiwalach 
i przeglądach, w tym najbardziej prestiżowych – w Kazimierzu Dolnym i w Rzeszowie. Otrzymał również wiele nagród i odznaczeń, w tym bez wątpienia najważniejszą – Nagrodę im. Oskara Kolberga. Nagrodę tą ponadto otrzymała kapela dudziarska przygrywająca zespołowi (w składzie: Stanisław Skrzypalik i Józef Kabała) oraz indywidualnie sześciu członków zespołu (Jan z Domachowa Bzdęga, Maria Kabała, Stanisława Puślednik, Józefa Sławińska, Maria Majchrzak oraz Stanisław Kubiak).

Jan z Domachowa Bzdęga – bez wątpienia najbardziej zasłużony piewca Biskupizny. Urodził się w 1927 roku w Rotthausen w Westfalii. Swoją pracę na rzecz popularyzacji biskupiańskiego folkloru rozpoczął w roku 1927 publikując swoje pierwsze artykuły 
w poznańskich czasopismach „Wielkopolanin” i „Orędownik”. W 1932 roku założył Kółko Regionalne w Domachowie, będące efektem współpracy prowadzącymi na Biskupiźnie badania studentami muzykologii pod kierownictwem prof. Łucjana Kamieńskiego 
z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pod auspicjami Kółka Regionalnego 
w 1932 roku swoją działalność rozpoczął Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic.
W 1936 roku ukazała się pierwsza książka Bzdęgi – monografia Biskupizny pt. „Biskupianie” (wznowiona w 1992 roku), do której ilustracje wykonał Wacław Boratyński, zaś zapisu nutowego biskupiańskich melodii dokonał domachowski organista Józef Baranowski. W tym samym czasie doprowadził do nagrania trzech filmów krótkometrażowych: „Śrendziny”, „Wesele Biskupiańskie” oraz „Winiec”, które zachowały się do dzisiejszego dnia i stanowią cenny materiał źródłowy o biskupiańskich tradycjach.
Jako uczestnik walk w II Wojnie Światowej osadzony został w obozie jenieckim, gdzie organizował życie kulturalne z pomocą swojego egzemplarza „Biskupian”. Zwolniony 
z obozu trafił do Poznania. Tutaj zajął się organizacją wydarzeń patriotycznych 
i konspiracyjnych. Najbardziej znanym była wieczornica, podczas której wystąpili Biskupianie z Domachowa.
Po zakończeniu wojny kontynuował swoją działalność na niwie kultury. Pisał liczne artykuły, doprowadził do nagrania kolejnych filmów traktujących o biskupiańskim folklorze oraz 
do wydania pocztówek dźwiękowych z biskupiańską muzyką tradycyjną. W 1992 roku wydał kolejną książkę – „Wesele Biskupiańskie”. Jako zasłużony działacz kultury otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, spośród których wymienić należy choćby Kawalerski Order Odrodzenia Polski czy Zasłużony Działacz Kultury. W 1977 roku uhonorowany został Nagrodą im. Oskara Kolberga.
Zmarł 16 czerwca 1998 roku. Pochowany został na cmentarzu w Domachowie.


W programie festiwalu znalazły się m.in. 
13.30 – uroczysta msza św. w drewnianym kościele w Domachowie – z udziałem zespołów folklorystycznych i gości 
Po mszy św. – korowód zespołów folklorystycznych i gości przez wieś (w tym parada bryczek) 

15.00 – otwarcie festiwalu
Koncert jubileuszowy Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic z udziałem zespołów dziecięcych i młodzieżowych działających przy Przedszkolu Samorządowym „Pod Świerkami” w Krobi, Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi oraz Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Starej Krobi, a także Grupy Teatralnej (gwarowej) „Na Fali” – widowisko z udziałem wszystkich zespołów

Koncert Kapeli Słowackich Gajdoszy, podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy gminą Krobia i węgierską gminą Révfülöp, występy kapel folklorystycznych z regionu oraz potańcówka przy muzyce ludowej. 

Wokół sceny staną stoiska z lokalną kuchnią (promocja Biskupiańskiego Szlaku Kulinarnego). Panie z Kół Gospodyń Wiejskich serwować będą zapomniane wiejskie specjały, m.in. polewkę, pojdkę, śledziówkę, będą też rogaliki drożdżowe i kawa zbożowa. 
Stoisko z pomidorówką przygotowuje Heinz Kraft Pudliszki. A goście z Węgier serwować będą regionalną potrawę ze swojego kraju. Również lokalni przedsiębiorcy prezentować będą przysmaki z Biskupiańskiego Szlaku Kulinarnego – ZM Kaczmarek i Ciastkarnia Piekarnia Jesiak (obydwa zakłady na co dzień mają w asortymencie wyroby nawiązujące do dziedzictwa kulinarnego regionu, to m.in. kiełbasa biskupiańska i chleb biskupiański) 

Planujemy wystawę w ramach Światowych Dni Dziedzictwa – Biskupizna dawniej i dziś. 
Będzie też kino plenerowe – zaprezentujemy m.in. filmy poklatkowe wykonane przez dzieci i młodzież podczas wakacyjnych zajęć w ramach Małego Taboru (wakacje z kulturą ludową na Biskupiźnie”. 

Rozpoczniemy promocję nowej płyty Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic – wydanej z okazji jubileuszu – „Wesele”. 
Będzie można nabyć pamiątki i gadżety z Biskupizny.

BIP

Na herbatce u Fenrychów

Godziny otwarcia GCKiR

Sekretariat czynny:

poniedziałek - piątek

9:00 - 15:00