Z czego składa się opera? Z muzyki, tańca, śpiewu i … scenografii. O dekoracjach, rekwizytach i scenicznym makijażu mowa była na trzeciej lekcji operowej, która odbyła się w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi.
Tym razem artystki z Teatru Wielkiego z Poznaniu prezentowały peruki i opowiadały o tym, jak one powstają. Zobaczyć można było sztuczne owoce, lampę Alladyna i inne rekwizyty teatralne. Panie zaprezentowały też różne rodzaje makijażu scenicznego, a na slajdach pokazały, w jaki sposób może zmienić się twarz i sylwetka aktora. Sporym zainteresowaniem dzieci cieszył się pokaz charakteryzacji. Chętnych do udziału w sesji charakteryzacji teatralnej było tak wielu, że artystki musiały przeprowadzić quiz wiedzy operowej. Ci, którzy wykazali się największą znajomością teatru zaproszeni zostali na scenę. Dziewczynki skorzystały z propozycji ucharakteryzowania się na giermka i księżniczkę. Chłopcy natomiast wybrali rolę samuraja i dziadka. Potem przedstawiciele grupy sami wymyślili scenariusz scenki z udziałem ucharakteryzowanych i przebranych w kostiumy tematyczne postaci. Krótka scenka z udziałem dzieci była punktem kulminacyjnym tego spotkania.
Pokaz charakteryzacji był ostatnim w tym roku spotkaniem z operą w Krobi, ale nie ostatnim w ogóle. Jeszcze w grudniu – dzieci wyjadą do Teatru Wielkiego w Poznaniu na spektakl „Dziadek do orzechów”.
Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Opera w małym mieście” realizowanego przez Fundację „Miejsce moje”. Projekt jest finansowany ze środków Fundacji PZU i Firmy KA 4 Łukasza Kaczmarka z Kołaczkowic, dzięki czemu spotkania są bezpłatne dla dzieci. W zajęciach biorą udział uczniowie i uczennice klas trzecich szkół podstawowych z Krobi, Starej Krobi i Pudliszek (wraz z filiami). Projekt „Opera w małym mieście” jest częścią kompleksowego programu działań na rzecz zainteresowania dzieci muzyką realizowanego pod tytułem „Mała Akademia Muzyki”.