foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji

im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

Uczniowie i uczennice klas trzecich szkół podstawowych z Gminy Krobia mieli okazję do udziału w niecodziennym spotkaniu z tańcem klasycznym. W poniedziałek 28 września w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi odbyła się lekcja baletowa, którą poprowadziły artystki z Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Panie opowiedziały o tym, jak wygląda dzień pracy tancerza, zaprezentowały obuwie do tańca klasycznego, omówiły stroje sceniczne oraz przedstawiły podstawowe elementy baletowego układu choreograficznego. Można było dowiedzieć się m.in. tego, jaka jest różnica pomiędzy baletkami a pointami albo suknią klasyczną i romantyczną,  dlaczego tancerka musi być lekka a tancerz tańczy w trykotach przylegających do ciała i wielu innych ciekawostek związanych z pracą tancerza Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Dzieci mogły również spróbować swoich sił na scenie. Odważni wzięli udział w inscenizacji fragmentu „Jeziora Łabędziego” a na koniec wszyscy wykonali kilka elementów układu choreograficznego tańca klasycznego.

Spotkanie z baletem rozpoczyna cykl muzycznych zajęć dla trzecioklasistów z Gminy Krobia. Kolejna lekcja, zatytułowana „Czy każdy może grać na instrumencie?” dotyczyć będzie… ludzkiego głosu. A następna „I ty możesz zostać krasnoludkiem” – zaplanowana została jako pokaz charakteryzacji teatralnej z udziałem uczniów i uczennic. W grudniu dzieci wyjadą na spektakl do opery poznańskiej.

Zajęcia realizowane są w ramach projektu „Opera w małym mieście” finansowanego przez Fundację PZU i Firmę KA 4 Łukasza Kaczmarka z Kołaczkowic, dzięki czemu spotkania są bezpłatne dla dzieci. Projekt „Opera w małym mieście” są częścią kompleksowego programu działań na rzecz zainteresowania dzieci muzyką realizowanego pod tytułem „Mała Akademia Muzyki”. 

Galeria Foto

BIP

Na herbatce u Fenrychów

Godziny otwarcia GCKiR

Sekretariat czynny:

poniedziałek - piątek

9:00 - 15:00