Za nami V Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie. W tym roku tematem przewodnim tego artystycznego wydarzenia był taniec. Wiele działo się również wokół sceny. Dopisała pogada i – co najważniejsze – publiczność.
Tradycyjnie festiwal rozpoczęła msza św. w domachowskim kościele – w tym roku z oryginalną biskupiańską oprawą. Potem korowód z bryczkami na czele przeszedł przez wieś na plac festiwalowy przy świetlicy wiejskiej.
Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu był taniec. Najpierw zaprezentowano tańce z Biskupizny w wykonaniu miejscowych zespołów. Na scenie pojawiali się kolejno: Dziecięcy Zespół Biskupiański przy Przedszkolu Samorządowym „Pod Świerkami” w Krobi, Dziecięcy Zespół Biskupiański przy ZSPiG w Krobi, Zespół „Młodzi Biskupianie” ze Starej Krobi , Kapela Dudziarska działająca przy Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi oraz pani Anna Chuda z Posadowa razem wnuczką – Anią Bartkowiak. Na koniec tej części imprezy Zespół Folklorystyczny in crudo z Domachowa i Okolic przeprowadził naukę wiwata dla publiczności i zaprosił gości do wspólnego tańca. Wiele braw zebrała również Grupa Teatralna „Na Fali”, która na festiwal przygotowała występ gwarowy.
Tańce wielkopolskie i przyśpiewki odtworzył Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy” z Nietążkowa. Potem zagrały grupa „Balkan Sevdah”, która przeniosła widzów na południe Europy – do Albanii, Grecji, Macedonii, Turcji i Bośni oraz Kapela „Tęgie Chłopy”, która zaprezentowała tańce ziemi kieleckiej i radomszczyzny. Na koniec zabrzmiały rytmy można będzie zatańczyć w klimatach Gorana Bregovica – bałkańsko – orientalne melodie i pieśni zaprezentuje grupa Balkan Sevdah. Po tym występie zapraszamy na „Gruby Potańc” z kultową grupą „Tęgie Chłopy” z Warszawy. Na koniec wielki aplauz publiczności wzbudziła kapela folkowa z Biskupizny – grupa „4 Mile Lasu” (dawniej C 360).
Wokół sceny stanęły stoiska z rękodziełem, biżuterią, rzeźbą, ziołowymi miksturami i lawendą. Oczywiście na Biskupiańskim Szlaku Kulinarnym, który wiedzie przez Domachowo, nie mogło zabraknąć biskupiańskich przysmaków. Publiczność mogła posmakować pyrek z gziką, powideł biskupiańskich, miodu oraz słodkich wypieków – ciast, ciasteczek, rogalików i in. o także pieczonego prosiaka.
Nowością było „Kino w Stodole”. W scenerii wiejskiej stodoły wyświetlano archiwalne nagrania z Biskupizny oraz fragmenty reportaży z poprzednich festiwali. W „Galerii za Stogiem” natomiast prezentowane były zdjęcia z domowych archiwów mieszkańców Domachowa i okolic oraz wystawa „Etnografowie w terenie”, na którą złożyły się fotografie z Archiwum Wydziału Etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykonane w latach 60 – tych, m.in. na Bikupiźnie. Po raz pierwszy na festiwalu stanęło też stoisko krótkofalowców, którzy promowali Biskupiański Szlak Radiowy.
Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Były konkursy z nagrodami, gry i zabawy ruchowe, Bieg w Kopkach Biskupiańskich oraz dmuchańce, eurobangee i in.
Organizatorem V Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie była Gmina Krobia. Wsparli nas: Powiat Gostyński i Gmina Gostyń. Sponsorem festiwalu była firma Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. z siedzibą w Warszawie. Patronat medialny objęli: „Życie Gostynia”, Radio „Elka” i Radio „Merkury”.
Organizacja tej imprezy nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie licznych partnerów – mieszkańców Biskupizny, lokalnych firm, organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, straży pożarnej, parafii i wielu innych. Gmina Krobia dziękuje wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację V Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie.