foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji

im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

W sobotni listopadowy wieczór na sali wiejskiej w Potarzycy odbyły się Katarzynki zorganizowane przez Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic oraz Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi. Skąd nazwa Katarzynki?. Dlatego, że po pierwsze zabawa odbywa się w oktawie święta św. Katarzyny, a po drugie, że za jej organizację odpowiadały dziewczęta. To one wynajmowały "groczy" oraz zbierały pieniądze na zakup wódki. Początek zabawy też należał do dziewcząt, które częstowały trunkiem muzykantów i siedzących pod ścianą chłopaków. To dziewczęta rządziły na zabawie prosząc chłopców do tańca...

 

O północy dziewczęta uroczyście zdawały Katarzynki chłopcom symbolicznie oddając im butelkę wódki. Od tej chwili za dalszy ciąg zabawy odpowiadali kawalerowie. Ponadto dwójka chłopców, którym dziewczęta zdały Katarzynki była odpowiedzialna za organizację zabaw w ciągu całego przyszłego roku.
Zabawa Katarzynkowa zgromadziła bardzo dużą liczbę osób z gminy Krobia i sąsiednich gmin. Byli także miłośnicy muzyki ludowej z Poznania i Warszawy. Do tańca oprócz gospodarzy przygrywał: Zespół "Studzianna", Kapela z Poznania, Kapela z Przyprostyni, muzykant z Posadowa.
Wszyscy uczestnicy Katarzynek w rytm muzyki ludowej bawili się wesoło do białego rana.

FOTOGALERIA

BIP

Na herbatce u Fenrychów

Nie tylko Szwecja czyta

Godziny otwarcia GCKiR

Sekretariat czynny:

poniedziałek - piątek

9:00 - 15:00

VIII Festiwal Tradycji i Folkloru

SPONSOR:

PATRONAT MEDIALNY: