foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji

im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

29 stycznia mieszkańcy gminy Krobia oddali hołd żołnierzom, poległym na frontach Powstania Wielkopolskiego, a szczególnie tym, którzy wchodzili w skład kompanii krobskiej.

Uroczystość upamiętniająca 96. rocznicę Powstania Wielkopolskiego rozpoczęła się złożeniem przez delegacje wieńców i wiązanek na mogile powstańców, mieszczącej się na cmentarzu parafialnym w Krobi. Następnie zgromadzeni przemaszerowali do kościoła pw. św. Mikołaja w Krobi, gdzie odprawiona została msza św., koncelebrowana m.in. przez synów powstańców wielkopolskich – ks. kanonika Jana Reszelewskiego oraz ks. prałata Konrada Kaczmarka. Po Eucharystii, poczty sztandarowe, delegacje, szkolna młodzież oraz mieszkańcy gminy Krobia przeszli do kina „Szarotka” w Krobi, zatrzymując się jeszcze po drodze na krobskim rynku, gdzie przy tablicy poświęconej krobskim uczestnikom Powstania Wielkopolskiego, wmurowanej w południowej ścian ratusza, delegacja gminnego samorządu zawiesiła okolicznościowy wieniec.

W tym samym czasie, kilkunastoosobowa grupa biegaczy i miłośników Nordic Walking, wyruszyła spod ratusza w trasę okolicznościowego marszobiegu, wiodącego ulicą Powstańców Wielkopolskich w Krobi. Kilka minut po godzinie 17:00, w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi rozpoczęła się kolejna cześć rocznicowej uroczystości. Prócz okolicznościowych przemówień Burmistrza Krobi Sebastiana Czwojdy oraz Przewodniczącej Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Krobi Elżbiety Dopierały, na scenie zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Starej Krobi, która przybliżyła zgromadzonym historię powstania, w tym jej bohaterów i jego najbardziej znaczące momenty. Gminne uroczystości upamiętniające 96. rocznicę Powstania Wielkopolskiego zakończyła bezpłatna projekcja filmu „Hiszpanka”, opowiadająca koleje tego największego, zwycięskiego zrywu niepodległościowego w historii Polski, która wypełniła salę krobskiego kina niemal po brzegi. Cieszyć i napawać optymizmem może fakt, że tak wiele osób, w tym całkiem spora grupa młodzieży, postanowiło uczcić Powstanie Wielkopolskie i upamiętnić jego ofiary. Taka postawa może być dowodem tego, że chociaż przez wiele lat zryw niepodległościowy mieszkańców Wielkopolski był „marginalizowany”, a mieszkańcy tej części kraju więcej wiedzieli chociażby na temat Powstania Warszawskiego niż właśnie Powstania Wielkopolskiego, w ostatnich latach tendencja ta uległa widocznej zmianie. W wielu miejscach regionu odbywają się bowiem uroczystości, które upamiętniają wydarzenia z 1918 i 1919 roku, powstają nowe filmy i utwory muzyczne odnoszące się do powstania, czy też opracowywane są kolejne publikacje na ten temat. Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach winna być naszą nieustającą powinnością, bowiem „gdy nie Oni, nie byłoby nas tu”.

BIP

Na herbatce u Fenrychów

Godziny otwarcia GCKiR

Sekretariat czynny:

poniedziałek - piątek

9:00 - 15:00